Velilerin Dikkatine
 
OYUN KUTUSU

Çocuklar ve İnternet


Çağımızın en büyük buluşu olarak kabul edilen internet; getirdiği yenilikler ve kolaylıklar sayesinde hayatımıza yeni bir bakış açısı kazandırdı. İnternet artık gündelik hayatımızın vazgeçilemez bir parçası. Eğlenmek, arkadaşlarımızla sohbet etmek, bilgi edinmek, işlerimizi halletmek ve daha birçok faaliyet için interneti kullanmaktayız. Fakat tüm bu getirdiği güzelliklerin yanında internet birçok sorunu da beraberinde getirdi. İllegal siteler, kumar siteleri, yetişkinler için olan siteler internetin farklı amaçlar için de kullanılabileceğini gözler önüne serdi.

Bunun yanı sıra gelişim çağındaki çocukların arkadaşlarıyla oyun oynamak, sosyal ve sportif faaliyetlere katılmak yerine internette sohbet etmek ve bilgisayar oyunları oynamayı tercih etmesi, çocukların sosyal gelişimlerini de olumsuz etkilemektedir.

Çocukların illegal (yasadışı) sitelerden uzak tutmak ve onlara temiz ve güvenli internet sağlamak için yapılması gerekenlerle ilgili birkaç öneride bulunmak istiyoruz.


10 yaşa kadar


Çocuklarınızı 10 yaşına gelene kadar denetleyin. İçeriklere, web sitelerine ve etkinliklere erişimlerini sınırlandırmak için internet güvenlik araçlarını kullanabilir ve çocuğunuzun internet kullanımına etkin olarak katılabilirsiniz ancak çocuğunuz 10 yaşına gelene kadar internet kullanırken onunla birlikte oturmanız iyi bir fikirdir.


2-10 yaş arasındaki çocuğunuzla çevrimiçi olduğunuzda dikkate almanız için bir takım güvenlik ipuçları:

 • Çocuğunuzla açık ve olumlu bir iletişimi teşvik etmek için asla çok erken değildir. Çocuklarınızla bilgisayarlar hakkında konuşmak, sorularına ve merak ettikleri konular karşısında açık olmak iyi bir fikirdir.

 • Bu yaştaki çocuklarınız çevrimiçi olduklarında daima siz de onlarla birlikte oturun.

 • İnternet kullanımına dair açık kurallar koyun.

 • Çocuklarınızın çevrimiçi tanıştıkları insanlarla gerçek isimleri, adresleri, telefon numaraları veya parolaları gibi kişisel bilgilerini paylaşmamaları konusunda ısrarcı olun.

 • Bir site çocukları web içeriklerini kişiselleştirmek amacıyla isimlerini vermeye teşvik ediyorsa, çocuklarınızın kişisel bilgilerini açığa vurmayan çevrimiçi rumuzlar oluşturmalarına yardımcı olun.

 • Ailenin her bir üyesi için uygun profiller oluşturmak ve internetin filtrelenmesine yardımcı olmak için aile güvenlik araçlarını kullanın.

 • Tüm aile bireyleri interneti kullanmaya yeni başlamış olan çocuklara örnek davranışlar sergilemelidirler.


 • 11-14 yaş arası


  Bu yaştaki çocuklar internet deneyimi konusunda daha bilgilidirler ancak uygunsuz malzemelere maruz kalmadıklarından emin olmak için internet kullanımlarını denetlemek ve izlemek yine de iyidir. İçeriklere erişimi sınırlandırmak ve internet etkinliklerinin raporunu elde etmek için internet güvenlik araçlarını kullanabilirsiniz. Bu yaştaki çocukların hangi kişisel bilgileri internet üstünden vermemeleri gerektiğini anladıklarından emin olun.


  11-14 yaş arasındaki çocuğunuzla çevrimiçi olduğunuzda dikkate almanız için bazı güvenlik ipuçları:

 • Çocuklarınızla açık ve olumlu bir iletişimi teşvik etmeniz iyi bir fikirdir. Çocuklarınızla bilgisayarlar hakkında konuşun, sorularına ve merak ettikleri konulara karşı açık olun.

 • İnternet kullanımına dair açık kurallar koyun.

 • Çocuklarınızın çevrimiçi tanıştıkları insanlarla gerçek isimleri, adresleri, telefon numaraları veya parolaları gibi kişisel bilgilerini paylaşmamaları konusunda ısrarcı olun.

 • Bir site çocukları web içeriklerini kişiselleştirmek amacıyla isimlerini vermeye teşvik ediyorsa, çocuklarınızın kişisel bilgilerini açığa vurmayan çevrimiçi rumuzlar oluşturmalarına yardımcı olun.

 • Ailenin her bir üyesi için uygun profiller oluşturmak ve internetin filtrelenmesine yardımcı olmak için aile güvenlik araçlarını kullanın.

 • Aile güvenlik araçlarını içerik, web siteleri ve etkinlikler üzerinde bir takım sınırlandırmaları olması gereken orta güvenlik ayarına ayarlayın.

 • İnternet erişimi olan bilgisayarları, çocuklarınızın etkinliklerini kolaylıkla denetleyebileceğiniz açık bir alanda bulundurun.

 • Çocuklarınızı, çevrimiçi bir şeyin veya bir kimsenin kendilerini rahatsız veya tehdit altında hissettirmesi halinde size söylemeleri konusunda teşvik edin. Sakin olun ve çocuklarınıza sizi bir konuda bilgilendirdikleri için başlarının belada olmadığını hatırlatın. Bu davranışlarını övün ve çocuklarınızı aynı şeyin tekrarlanması halinde yine size gelmeleri yolunda teşvik edin.


 • 15-18 yaş arası


  Bu yaştaki gençlerin içeriklere, web sitelerine veya etkinliklere neredeyse sınırsız erişimleri olmalıdır. İnternet konusunda bilgilidirler ancak yine de ebeveynlerinin kendilerine uygun güvenli yol gösterici bilgileri hatırlatmalarına ihtiyaçları vardır. Ebeveynler, bu yaştaki çocuklarının uygun olmayan iletileri anlamalarına ve güvenli olmayan durumlardan kaçınmalarına yardımcı olabilmelidirler. Ebeveynlerin bu yaştaki çocuklarına hangi kişisel bilgilerin internetten verilmemesi gerektiğini hatırlatmaları iyi bir fikirdir.


  Bu yaştaki çocuklarınıza çevrimiçi yol gösterirken dikkate almanız için bir takım güvenlik ipuçları:

 • Bilgisayarlar hakkındaki aile iletişimini mümkün olduğunca açık ve olumlu tutmaya devam edin. Diğer arkadaşlar ve etkinlikler kadar çevrimiçi yaşamlar, arkadaşlar ve etkinlikler hakkında da konuşmaya devam edin.

  Bu yaştaki çocuklarınızı, çevrimiçi bir şeyin veya bir kimsenin kendilerini rahatsız veya tehdit altında hissettirmesi halinde size söylemeleri konusunda teşvik edin. Bu yaşlarda bir genç iseniz ve çevrimiçi bir şey veya bir kimse size pek de doğru gelmiyorsa, bunu dile getirin.

 • Aile olarak evdeki internet kurallarının listesini çıkarın. Yasak olan site türlerini, internet saatlerini, hangi bilgilerin çevrimiçi paylaşılmaması gerektiğini ve sosyal ağ dahil diğerleriyle çevrimiçi iletişime yönelik yol gösterici bilgileri dahil edin.

 • İnternet erişimi olan bilgisayarları bu yaştaki çocuğunuzun yatak odasında değil, açık bir alanda bulundurun.

 • Ebeveyn denetiminizi bütünlemek için internet filtreleme araçlarını araştırın.

 • Bu yaşlardaki çocuklarınızın hangi web sitelerini ziyaret ettiklerini ve kimlerle konuştuklarını bilin. Çocuklarınızı izlenen sohbet odalarını kullanma yolunda teşvik edin ve ortak sohbet odası alanında kalmaları konusunda ısrarcı olun.

 • Asla çevrimiçi tanıştıkları bir arkadaşlarıyla buluşmamaları konusunda ısrarcı olun.

 • Çocuklarınıza sizden izin almadan program, müzik veya dosya indirmemelerini öğretin. Dosya paylaşımı veya web üzerinden metin, resim veya sanat eseri edinilmesi telif hakkı kanunlarını ihlal edebilir ve yasa dışı olabilir.

 • Çocuklarınıza e-posta adreslerini çevrimiçi vermemelerini, istenmeyen postalara yanıt vermemelerini ve e-posta filtrelerini kullanmalarını söyleyin.

 • Bu yaştaki çocuklarınızın sıkça ziyaret ettiği web siteleri konusunda dikkatli olun. Çocuklarınızın, uygun olmayan içerikler içeren siteleri ziyaret etmediklerinden veya kişisel bilgilerini yayınlamadıklarından emin olun. Bu yaşlardaki çocuklarınızın yayınladıkları kendilerine ve arkadaşlarına ait fotoğraflar konusunda dikkatli olun.

 • Çocuklarınıza sorumlu ve etik çevrimiçi davranışları öğretin. İnterneti dedikodu yaymak, başkalarına zorbalık etmek veya tehdit etmek için kullanmamaları gerekir.

 • Onlu yaşlardaki çocuklarınızın sipariş vermek, ürün satın almak veya satmak dahil, çevrimiçi finansal işlemler yapmadan önce size danıştıklarından emin olun.

 • Onlu yaşlardaki çocuklarınızla çevrimiçi kumarı ve olası risklerini konuşun. Onlara çevrimiçi kumar oynamanın yasa dışı olduğunu hatırlatın.

 • Genel sorularınızı, 123oyun [at] gmail.com adresine yöneltebilirsiniz. Sorularınıza en kısa süre içerisinde yanıt vereceğiz.
  Copyright © 2007 123oyun.com - Tüm Hakları Saklıdır